czwartek, 26 września 2013

Risotto kurkowe

Grzybobranie - pisze o nim już Magda Gessler i zapewne wszystkie poradniki i magazyny kulinarne w Polsce. Wczoraj miałam okazję próbować zupy grzybowej w restauracji Gothic na zamku w Malborku. Sama za zupą grzybową nie przepadam, jeśli już gotować coś z grzybów, to risotto kurkowe.

Risotto samo w sobie to miód na żołądek - jest kleiste, sycące, przepyszne. Bazę wykonujemy według standardowego przepisu na risotto, zależnie od preferencji, na bulionie warzywnym lub mięsnym. Najlepiej bez kostek rosołowych, a jeśli już koniecznie chcemy iść na skróty, to może z bulionetką - ma jednak mniej soli i glutaminianów.

Przepis na bazę do risotto na tej stronie

Risotto kurkowe


Składniki dla 4 osób:
baza risotto przygotowana według przepisu
400 g kurek
pół średniej cukinii
do wykończenia:
sól
pieprz
parmezan

W trakcie kiedy risotto gotuje się na wolnym ogniu, przygotowujemy kurki. Dokładnie myjemy kurki, pozbywając się najdrobniejszych ziaren piachu. Uwaga, bo lubią ukrywać się w zakamarkach. Można pomóc sobie małym nożykiem, starając się nie uszkodzić kurek. Nie moczymy grzybów, bo łatwo nasiąkają wodą. Dlatego proces mycia trzeba wykonać jak najszybciej.
Umyte kurki krótko podsmażamy na maśle. Wystarczy kilka minut - kurki są gotowe, kiedy są podgotowane, ale nadal kruche.

W międzyczasie myjemy cukinię i kroimy ją w półcentymetrową kostkę. Kurki zdejmujemy z patelni na talerz, a na pozostałym tłuszczu krótko podsmażamy cukinię.

Gdy risotto jest już prawie gotowe, dodajemy do niego cukinię i większą część kurek. Mieszamy, dolewamy ostatnią małą chochelkę bulionu i wygotowujemy. 
Ja najbardziej lubię, kiedy w risotto jest jednak trochę płynu. Dlatego po dolaniu ostatniej chochelki gotuję już tylko minutę, dwie i nakładam.
Na talerzu risotto ozdabiamy resztą kurek i posypujemy parmezanem.
A potem milkniemy na co najmniej dziesięć minut, kiedy wszyscy są tak zajęci jedzeniem, że nie słychać ani szmeru. Co najwyżej pomruki zadowolenia :)


4 komentarze:

  1. wygląda pysznie, klasyczne połączenia zawsze się sprawdzają
    zapraszam do mnie na www.pinkhungry.com na wersję z kaszy gryczanej inne przepisy z grzybami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zajrzałam :) będę zaglądać częściej. Pozdrowienia!

      Usuń
  2. Hej, wszystko tu wygląda bardzo artystycznie i pysznie:) Zastanawia mnie tylko, czy jesz większość tych potraw? A jeśli nie, to czy masz jakieś konkretne potrawy, które stosujesz i które Tobie nie szkodzą? Pytam, bo sama zmagam się z jelitem drażliwym i na razie odkryłam, że tylko frytki mi nie szkodzą, jako chyba jedyna "potrawa" na świecie ;) szukam inspiracji do zdrowej- ale nie przeszkadzającej mi- diety. POzdrawiam! Agata

    OdpowiedzUsuń
  3. Witaj Di,

    Zauważyłem, że masz wiele przepisów na swoim blogu! Chcę Ci przedstawić ZnajdzPrzepisy.pl, gdzie nasze ponad 150.000 odwiedzin dziennie może szukać wśród ponad 370.000 przepisów z najlepszych blogów i stron internetowych.

    Stworzyliśmy również listę Najlepsze blogi, gdzie można znaleźć setki blogów, które zostały już dodane i można dodać własne.

    My indeksujemy Twoje przepisy, a użytkownicy mogą Cie znaleźć za pomocą naszej wyszukiwarki.

    Nie musisz się martwić, bo wszystko jest za darmo i tak już zostanie!
    ZnajdzPrzepisy.pl istnieje już w 37 krajach, między innymi w Szwecji, Anglii, USA i Francji, a także w innych krajach na świecie.

    Chciałbyś być częścią tej rodziny? Jeśli tak prosze o kontakt :).

    Pozostaje do Twojej dyspozycji,
    Adrian
    ZnajdzPrzepisy.pl

    OdpowiedzUsuń